Rusi sa vo všetkých okupovaných mestách správali ako v Buči, povedal Zelenskyj

EÚ by si podľa Zelenského mala stanoviť dátum, ku ktorému prestane odoberať ruský plyn. „Iba vtedy ruská vláda pochopí, že musí hľadať mier,“ povedal ukrajinský prezident
Podľa ukrajinského prezidenta sa ruská armáda správala vo všetkých okupovaných mestách ako v Buči.

Ruskí vojaci sa všetkých ukrajinských mestách, ktoré nejakú dobu okupovali, správali ako v Buči, kde sa po ich odchode našli stovky zabitých civilistov. Litovským poslancom to dnes cez videohovor povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Európsku úniu vyzval, aby voči Rusku schválila ďalšie sankcie, ktoré budú mieriť na všetky ruské banky a na ruskú ropu, informovala agentúra Reuters.

Nehammerova cesta za Putinom bola podľa niektorých naivná
EÚ by si podľa Zelenského mala stanoviť dátum, ku ktorému prestane odoberať ruský plyn.

„Iba vtedy ruská vláda pochopí, že musí hľadať mier,“ povedal ukrajinský prezident litovskému parlamentu. Zákaz dovozu ruského plynu je podľa neho jediným spôsobom, ako ukázať, že má Západ vôľu zastaviť ruské vojnové zločiny.

Otázka embarga na ruský plyn sprevádza EÚ od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell v pondelok po rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín vyhlásil, že všetky krajiny bloku obmedzujú závislosť na ruskom plyne a rope, na ukončení dovozu sa ale nezhodli.

Zatiaľ čo napríklad väčšina štátov východného krídla únie podporuje čo najrýchlejšie ukončenie dovozu ruských fosílnych palív, Nemecko, Maďarsko či Rakúsko chcú takéto rozhodnutie z ekonomických dôvodov oddialiť.

Zelenskyj, ktorý ohľadom vojnovej situácie každý deň rokuje so západnými spojencami, pripomenul litovským poslancom aj správy o zabíjaní civilistov v Buči neďaleko Kyjeva a dodal, že takéto miesta sú po celej Ukrajine všade tam, kde boli ruskí vojaci dlhší čas.

„Okupanti sa v týchto (mestách, obciach) správali rovnako ako v Buči,“ uviedol prezident.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram