Operácia Oscar: Europol chce sledovať protiruské sankcie a strážiť, či ich niekto neobchádza

Cieľom operácie je podľa pondelkového vyhlásenia Europolu podpora členských štátov EÚ pri zmrazovaní majetku osôb, ktoré sa na únijnom sankčnom zozname ocitli v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu
Európska policajná agentúra Europol oznámila, že začala operáciu zameranú na majetok ruských fyzických i právnických osôb, na ktoré boli uvalené sankcie kvôli vojne na Ukrajine.

Na operácii s názvom Oscar sa budú okrem nej podieľať aj úrad pre justičnú spoluprácu Eurojust a únijná agentúra pre ostrahu hraníc Frontex.

Cieľom operácie je podľa pondelkového vyhlásenia Europolu podpora členských štátov EÚ pri zmrazovaní majetku osôb, ktoré sa na únijnom sankčnom zozname ocitli v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Okrem toho bude odhaľovať možné obchádzanie obchodných a hospodárskych sankcií EÚ.

Operácia potrvá najmenej jeden rok. Europol sa pri nej bude snažiť uľahčovať výmenu informácií medzi členskými štátmi EÚ a poskytovať im operatívnu aj analytickú podporu pri finančnom vyšetrovaní.

Od 24. februára, kedy začala ruská invázia na Ukrajinu, uvalila EÚ množstvo sankcií na ruských jednotlivcov i spoločnosti. Naposledy minulý týždeň schválila piaty balíček sankcií, ktorý zahŕňa zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ od 10. augusta.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram