Vláda plánuje projekt, ktorý má vyriešiť energetickú závislosť od Ruska

Vláda plánuje projekt, ktorý má vyriešiť energetickú závislosť od Ruska
Podľa Snemovne si má vláda počínať tak, aby „príjmy z predaja ruskej ropy, zemného plynu a ďalších surovín nemohli byť využité na financovanie ďalšej vojenskej agresie a rozvratných aktivít proti Západu.“

Vláda chce v najbližších týždňoch predstaviť komplexný päťročný projekt na zaistenie energetickej bezpečnosti Českej republiky, povedal vo svojej kandidátskej reči na dnešnom kongrese ODS premiér Petr Fiala.

Napraviť má podľa neho „roky neriešenú“ závislosť na fosílnych palivách z Ruska av horizonte piatich rokov republiku úplne „vyvliecť“ z ruskej energetickej slučky.

„Súčasťou celoeurópskych bezpečnostných a ekonomických zmien bude aj nutnosť úplne premeniť energetiku v ČR,“ povedal Fiala. Dlhodobo zanedbávanú závislosť na palivách z Ruska označil za jedno z najväčších bezpečnostných rizík republiky.

Kabinet má podľa neho pripravené plány pre prípad, že by sa zastavili dodávky plynu z Ruska. „Ak to naozaj nastane, zvládneme to, aj keď to nebude jednoduché,“ dodal.

Na prijatie opatrení, ktoré povedú k surovinovej nezávislosti Česka a celej Európskej únie na Rusku, vyzvali tento týždeň vládu obe komory Parlamentu. Podľa Snemovne si má vláda počínať tak, aby „príjmy z predaja ruskej ropy, zemného plynu a ďalších surovín nemohli byť využité na financovanie ďalšej vojenskej agresie a rozvratných aktivít proti Západu.“

Fiala povedal, že vláda predstaví komplexný päťročný projekt v najbližších týždňoch. „Cieľom bude zaistenie energetickej bezpečnosti SR, našich domácností i našich firiem,“ uviedol. Roky neriešené závislosť na fosílnych palivách z Ruska patria podľa neho medzi hlavné bezpečnostné riziká. „Môže sa veľmi rýchlo dotknúť každej slovenskej domácnosti,“ varoval.

Cieľom podľa neho musí byť sa do piatich rokov „vyvliecť z ruskej energetickej slučky“. „To bude znamenať veľké investície, to bude znamenať zmenu pre každého z nás. Ale pokiaľ to teraz neurobíme, spáchame tým vážny politický zločin na budúcnosti SR,“ dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram