Putin: Konflikt s „protiruskými silami“ na Ukrajine je nevyhnutný

Stret s „protiruskými silami“ na Ukrajine bol nevyhnutný a bol len otázkou času, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin podľa agentúry TASS pri dnešnej návšteve kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe.

Putin zároveň podľa agentúry ocenil, že počas „špeciálnej vojenskej operácie“, čo je kremeľský termín pre súčasnú inváziu, si ruské ozbrojené sily začínajú statočne, múdro, efektívne a dosahujú výsledky pri využití najmodernejších zbraní. Rusko sa podľa šéfa Kremľa nemieni izolovať od zvyšku sveta. „Tak obrovskú krajinu, ako je Rusko, nemožno izolovať,“ vyhlásil.

„Ukrajinu začali premieňať na protiruské nástupište, začali tak pestovať už dávno sa vyskytujúce výhonky nacionalizmu a neonacizmu. Špeciálne tam pestovali rast neonacizmu. Konflikt Ruska s týmito silami bol neodvratný, len vybrali čas útoku,“ citovala Putina agentúra TASS.

Nehammerova cesta za Putinom bola podľa niektorých naivná
Rusko podľa prezidenta dosiahne svoje ciele na Ukrajine. „Tak tomu bude, o tom niet žiadnych pochýb,“ povedal. „Tieto ciele sú úplne pochopiteľné a ušľachtilé. Hlavným cieľom je pomôcť ľuďom v Donbase, ľudu Donbasu, ktorý sme uznali. Boli sme donútení to urobiť, pretože kyjevské úrady, povzbudzované Západom, odmietli plniť minské dohody, ktorých cieľom bolo mierové riešenie problémov Donbasu,“ dodal.

Ruský útok proti Ukrajine začal na Putinov rozkaz 24. februára. Akokoľvek ruský prezident odôvodnil inváziu potrebou „demilitarizovať“ a „denacifikovať“ susednú krajinu, zahraničné médiá upozorňujú, že krajne pravicové sily zohrávajú v ukrajinskej politike marginálnu úlohu, o čom svedčia výsledky ukrajinských volieb, a že Ukrajinci zvolili na čelo krajiny prezidenta, starý otec počas druhej svetovej vojny bojoval v Červenej armáde, bol vyznamenaný a povýšený na dôstojníka.

Ruské sily sa vo vojne proti Ukrajine, ktorá dnes pokračuje 48. dňom, doteraz nemôžu pochváliť výraznejším úspechom, snáď s výnimkou dobytia Chersonskej oblasti, priliehajúcej k anektovanému Krymu. Vojna si podľa odhadov vyžiadala desiatky tisíc mŕtvych a zranených.

Putin sa dnes na kozmodróme Vostočnyj podľa TASS zišiel so svojim najbližším spojencom, bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, ktorý k ruskej invázii na Ukrajinu poskytol územie svojej krajiny. Bielorusko tak postihli rozsiahle západné sankcie, podobne ako Rusko.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram