Rusko hrozí právnymi krokmi, ak sa ho Západ pokúsi dotlačiť k bankrotu

Rusko hrozí právnymi krokmi, ak sa ho Západ pokúsi dotlačiť k bankrotu
„Samozrejme sa budeme súdiť, pretože sme podnikli všetky potrebné kroky, aby sme zaistili, že investori dostanú platby,“ uviedol ruský minister financií Siluanov

Rusko podnikne právne kroky, ak sa ho západné krajiny pokúsia dotlačiť k štátnemu bankrotu. Uviedol to podľa agentúry Reuters ruský minister financií Anton Siluanov v rozhovore s denníkom Izvestija.

Rusku teraz hrozí vyhlásenie platobnej neschopnosti po tom, čo minulý týždeň uhradilo splátky dolárových dlhopisov v rubľoch. Krajina sa kvôli útoku na Ukrajinu stala terčom rozsiahlych sankcií, ktoré okrem iného obmedzujú jej prístup ku globálnemu finančnému systému.

Rusko malo k 4. aprílu zaplatiť držiteľom dolárových dlhopisov 649 miliónov dolárov.

Americké ministerstvo financií však Rusku zabránilo použiť jeho mrazené rezervy v amerických bankách, takže ruské ministerstvo financií držiteľom dlhopisov v rozpore so stanovenými podmienkami zaplatilo v rubľoch. Upozornilo, že tak považuje svoje záväzky za splnené. Globálne ratingové agentúry však uvádzajú, že ak Rusko do 30 dní od vypršania termínu splatnosti neuhradí čiastku v dolároch, bude to znamenať platobnú neschopnosť.

„Samozrejme sa budeme súdiť, pretože sme podnikli všetky potrebné kroky, aby sme zaistili, že investori dostanú platby,“ uviedol Siluanov. „Na súde predložíme doklady potvrdzujúce naše úsilie zaplatiť v devízach aj v rubľoch. Nebude to ľahký proces,“ dodal. Neupresnil však, kde by sa prípadné súdne vypočutie mohlo konať, upozornila agentúra Reuters.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň uviedol, že Rusko bude ďalej splácať svoj vonkajší dlh v rubľoch, pokiaľ budú jeho devízové ​​rezervy blokované západnými sankciami. Dodal, že prípadná platobná neschopnosť krajiny by bola iba umelá. „Pre skutočnú platobnú neschopnosť neexistuje žiadny dôvod,“ vyhlásil.

Podľa Siluanova urobí Rusko všetko, čo je v jeho silách, aby investori dostali svoje peniaze. „Rusko sa pokúsilo v dobrej viere uhradiť splátky vonkajším veriteľom,“ uviedol Siluanov. „Zámernou politikou západných krajín je však vytvoriť s pomocou všetkých prostriedkov umelú platobnú neschopnosť,“ dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram