AKO SPRÁVNE BÝVAŤ

Rozmerný nábytok, alebo naopak skrinky ako v domčeku pre bábiky? Police voľné, alebo plné suvenírov z ciest? Poradíme, ako si domov zorganizovať tak, aby sa v ňom dobre žilo!

REZIDENČNÁ PSYCHOLÓGIA
Disciplína, ktorá kombinuje psychológiu, sociológiu, urbanizmus a architektúru… to je rezidenčná psychológia, veda, ktorá udáva princípy správneho bývania. Ide síce o odbor, ktorý vznikol až v 70. rokoch minulého storočia, môže ale vysvetliť niektoré naše pocity, ktorých príčinu nie sme sami schopní určiť. „Z pohľadu vedy je rezidenčná psychológia vlastne taká nehovoriaca, ale pre kvalitu nášho bývania má veľký praktický význam. Pre všetkých z nás, ktorí riešia štýl svojho bývania, nám radia, ako usporiadať jednotlivé miestnosti, aby sme sa v nich cítili príjemne, alebo nám vysvetľuje, prečo môže partnerský vzťah škrípať po tom, čo jeden premiestnil veci toho druhého z jednej miestnosti do druhej,“ popisuje na úvod Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Inštitútu zdravého bývania (IZB). Domov je miesto, kam si chodíme oddýchnuť, a preto by sme ho mali navrhnúť tak, aby sme nám v ňom bolo čo najlepšie.

NA ČO SI DÁŤ POZOR:

  1. NA VEĽKOSTI ZÁLEŽÍ
    Veľká skriňa cez celú stenu je síce prima úložný priestor, určite by ale nemala zaberať veľkú časť priestoru v byte. Na druhú stranu, mnoho skriniek mini rozmerov tiež nemusí pôsobiť dobre. „Asi nikto z nás nechce žiť v dome pre bábiky, a presne taký efekt na nás majú mini prevedenie nábytku,“ uvádza Tomáš Sysel z IZB, ktorý ďalej pokračuje: „Nábytok vyrobený na mieru dokáže využiť dané miesto na maximum, takže okrem veľkorysého úložného priestoru máme dosť aj toho životného.“ Do malých priestorov sú vhodné napríklad dodatočné úložné priestory pod stropom či v nike.

Na veľkosti záleží

  1. S DOPLNKY TO NEPREHÁNAJTE!
    Priehršiel dekoračných predmetov a rôznych doplnkov je častým nešvárom niektorých domácností. Často sú zhromažďované suveníry z dovoleniek, ktoré nemáme srdce vyhodiť. „Ide o takzvaný home decoring, teda nadmerný konzum bytových doplnkov, ktorý je samozrejme v rozpore s princípmi rezidenčnej psychológie. A pritom jeden kvalitný dekoratívny kus vydá za mnoho drobností, ktoré vo svojej podstate fungujú len ako lapače prachu,“ glosuje Tomáš Sysel z IZB.

Nevhodné farby

3.INTERIÉROVÉ VÔNE
Čuch je často zabúdaný zmysel, ktorý ale významne uchováva vnemy. Môže sa nám vybaviť vôňa, ktorú sme cítili ako deti, alebo nám vôňa parfumu pripomenie dovolenku pri mori pred pár rokmi. Rovnakým spôsobom to funguje aj v interiéri. „Domov má voňať a nemyslím tým vôňu dezinfekčných prostriedkov, ktoré si celkom nesprávne kladú za cieľ asociovať čistotu. Príjemná, na prírodnej báze fungujúca interiérová vôňa môže navodiť tú správnu atmosféru a nechať nás relaxovať. Naproti tomu napríklad chemické ťažké vône do malých priestorov sú úplne nevhodné a majú skôr rušivý efekt,“ dopĺňa Tomáš Sysel z IZB, ktorý ďalej pokračuje: „Vône môžete voliť podľa miestnosti a očakávaného účinku. Napríklad do spálne pred spaním sa hodí levanduľa či jazmín, naopak vôňa kardamómu či zázvoru má tendenciu nás osviežiť. Koncentráciu pri práci alebo štúdiu zase podporí vôňa mäty a citrusov.“ Domácnosť ľahko prevoniate za pomoci arómy difuzéra a prírodných esenciálnych olejov. Nielen že navodíte vytúženú atmosféru, ale tiež sa vám bude vďaka vlhšiemu vnútornému ovzdušiu lepšie dýchať.

Další články autora