POHOVKA: SRDCE OBÝVACIEHO IZBY

Nenahraditeľný kus nábytku, ktorým pohovka bezpochyby je, nekupujeme každý deň, a preto sa výberu pohovky oplatí venovať viac času ako jedno popoludnie. O krôčik bližšie k vysnívanej pohovke sa dostanete, ak si zodpoviete nasledujúce otázky, a potom už sa len pohodlne posaďte.

ČO OD POHOVKY OČAKÁVATE?
Predstavte si ten pocit, keď sa po náročnom dni v práci zvalíte na pohovku, a uvedomte si, koľko času na pohovke trávite. Bude slúžiť predovšetkým na pohodlné posedenie, odpočinok a sledovanie televízie, alebo aj na príležitostné alebo denné prespávanie? Kupujte pohovku iba pre seba a svojho partnera, alebo pre početnejšiu rodinu? Býva s vami babička, ktorá by z mäkkej alebo nízkej pohovky mala problém vstať? Hľadáte pohovku, ktorá bude v obývačke pôsobiť skôr reprezentatívnejším dojmom, alebo sa naopak nemôžete dočkať, až sa ponoríte do mäkkých vankúšov?

Rohová sedacia súprava Boomer, jadro z polyuretánovej peny, dve varianty funkcie rozkladu na príležitostné lôžko, cena 12 999 Kč, www.asko.cz

CHTEJTE KOMFORTNÉ POSEDENIE
Komfortné polstrovanie sedákov v rôznych stupňoch tvrdosti v závislosti od individuálneho pocitu alebo telesnej hmotnosti je viac než dôležité, preto si posedenie na pohovke pred nákupom rozhodne vyskúšajte. Len tak zistíte, či vám vyhovuje sklon operadla, výška podrúčiek av prípade rozkladacej pohovky aj systém rozkladania.

Trojmiestna pohovka s leňoškou kivik (IKEA) a hlbokými sedákmi, sedák z pamäťovej peny, cena 16 990 Kč, www.ikea.cz

AKÉ POHOVKY SA VÁM PÁČI?
Priestranná pohovka pre celú rodinu s leňoškou alebo bez, alebo radšej dve menšie pohovky umiestnené naproti sebe alebo do písmena L? Nemôžete sa rozhodnúť, prípadne riešite atypický priestor? Pre tieto prípady sú ideálnym riešením modulárne pohovky, ktoré umožňujú vytvárať premyslené kombinácie jednotlivých modulov, ktoré je možné kedykoľvek pomerne ľahko prispôsobiť podľa aktuálnej potreby, napr. jednotlivé časti pohovky použiť ako solitéry, alebo ich naopak spojiť do priestranného lôžka, pokiaľ čakáte hostí, ktorí u vás chcú prespať. Dôležité je tiež uvedomiť si, že pohodlné sedenie a vstávanie z pohovky závisí okrem iného aj na vašej výške a kondícii.

Rohová sedacia súprava Philip 92 s kompletne snímateľným poťahom, subtílne kovové nohy dodávajú pohovke ľahkosť, cena od 81 685 Kč, www.casamoderna.cz

Priemerná výška sedadla väčšiny pohoviek je vo výške asi 40 cm, priemerná hĺbka pre vzpriamené sedenie sa pohybuje okolo 55 cm, pričom čím je hĺbka väčšia, tým je pravdepodobnejšie, že sa z pohovky stane „valiaca“ záležitosť, čo rozhodne nie je na škodu. Naozajstný komfort pre všetkých členov domácnosti prinesie variabilná pohovka, ktorá umožní individuálne nastavenie sedadla aj operadla.

KOĽKO MÁTE NA POHOVKU MIESTA?
Ak plánujete kúpu novej pohovky, zrejme už máte predstavu, kam ju umiestnite, ale nie je od veci priestor dôkladne zmerať, pretože najmä čalúnený nábytok sa môže na väčšom priestore showroomu javiť menší, než v skutočnosti je. Nezabudnite pripočítať priestor pre nohy, opierky hlavy alebo rúk, podnožky a pod. Pre lepšiu predstavu poskladajte na podlahu v mieste, kde by pohovka mala stáť, noviny alebo kartóny. Možno zistíte, že namiesto rohovej pohovky bude vhodnejšia dvojica menších pohoviek umiestnených naproti sebe alebo napríklad menšia pohovka a kreslo.

VSAĎTE NA KVALITU
Výrobcovia najkvalitnejších pohoviek sa nechvália, že investujú nemalé čiastky do vývoja a testovania pohoviek pod dohľadom odborníkov, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov. Výsledkom sú vysoko kvalitné pohovky, ktoré majú nosné časti rámu z kovu alebo masívneho dreva. Pre pohodlné sedenie je zásadná výplň pohovky. Zárukou pohodlia, stability a dlhoročnej životnosti sú viacvrstvové výplne zo studenej polyuretánovej peny, pričom kvalita peny je daná jej hustotou. Rozmerovo stabilná sedlová pena váži najmenej 35 kg/m3. Stretnúť sa môžete aj s výplňou v kombinácii pena a prachové perie ai.

TKANINA ALEBO KOŽA?
Látkové poťahy z prírodných vlákien alebo pružných syntetických vlákien môžete vyberať zo stoviek farieb, vzorov a štruktúr, čo je ich veľkou prednosťou. Zaujímajte sa o trvanlivosť tkaniny a farebnú stálosť (najmä ak na pohovku bude svietiť slnko). Kvalitné čalúnené pohovky sú opatrené impregnáciou, ktorá zvyšuje odolnosť voči zašpineniu alebo dokonca škvrnám, čo ocenia rodiny s deťmi a domácimi miláčikmi. Nestarnúcu klasickú je koža, ktorá pokiaľ je naozaj kvalitná, vytvára z koženej pohovky spoločníka na desiatky rokov. Navyše so správnou starostlivosťou koža získava patinu a stáva sa ešte krajšou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram