Majitelia reštaurácií, street food občerstvenia či kaviarní si začínajú uvedomovať, že používanie udržateľných obalových materiálov je nielen o ohľaduplnosti k prírode, ale aj o budovaní značky. Prečo je to tak?
Zákazníci čoraz viac preferujú gastro prevádzky, ktoré používajú recyklovateľné a kompostovateľné obalové materiály, ako napríklad krabice na pizzu, menuboxy, jednorazové taniere či misky na polievku. To isté platí aj pre prestieranie na stôl.
Obalové materiály a ich výhody
Využívanie ekologických obalových materiálov sa spája s viacerými atraktívnymi benefitmi. Vďaka nim možno predpokladať, že budúcnosť balenia v podnikaní pôjde ruka v ruke nielen s funkčnými vlastnosťami, ale aj udržateľnosťou. Aké sú výhody udržateľných obalov?
V prvom rade prispievajú k znižovaniu odpadu, ktorý končí na skládkach, pretože sa dajú recyklovať, alebo dokonca kompostovať. Ekologické materiály, ako napríklad bambus, recyklovaný papier či kukurica majú v porovnaní s plastami menší dopad na životné prostredie – na výrobu udržateľných obalových materiálov z prírodných surovín je spravidla potrebné menšie množstvo vody či energií.
Opomenúť nemožno benefit v podobe budovania brandu. Gastro prevádzky, zamerané na udržateľnosť, získavajú pozitívny obraz pred potencionálnymi zákazníkmi a pomáha im to udržať si dobré vzťahy s tými existujúcimi.
Najčastejšie používané udržateľné materiály na gastro obaly
Medzi recyklovateľné a kompostovateľné materiály patria papier a lepenka, ktoré nahrádzajú plasty. Obľúbený je aj bambus nielen kvôli možnosti kompostovať ho, ale aj pre funkčné vlastnosti – je pevný a odolný. Z bioplastov sú populárne kukurica alebo cukrová trstina. Za zmienku v tomto smere stoja aj obaly z recyklovaných materiálov, napríklad zberového papiera, ktoré sa dajú opätovne recyklovať.