Peniaze za otvorenie účtu. K pomoci sa pridali aj banky, Ukrajinci môžu získať až 7500 Kč

Tisícové príspevky ako symbol pomoci rozdávajú k novootvoreným účtom štyri české banky. Čo všetko je potrebné na otvorenie účtu a aké bonusy noví klienti získajú?

Z vojnou zmietanej Ukrajiny už prišlo do Česka vyše 236-tisíc utečencov, ktorí tu získali dočasné vízum. Toto číslo však zďaleka nie je konečné, podľa odhadov sa očakáva, že sa počet môže zvýšiť až k 400 tisícom ľudí. Takmer polovicu z nich tvoria deti a ďalšie štyri pätiny sú ženy.

So svojou pomocou vychádzajú v ústrety aj české banky, u ktorých si utečenci už môžu založiť účty. Niektoré navyše pridávajú finančný bonus, keď si u nich utečenec účet založia. Z takmer 30 českých finančných inštitúcií, ktoré ponúkajú bankové platobné služby, ponúkli ukrajinským utečencom k otvorenému účtu aj finančný bonus iba štyri banky:

Česká sporiteľňa
Československá obchodná banka
Komerční banka
Raiffeisenbank (len v obmedzenom čase v rámci akcie)
Na založenie účtu občanovi Ukrajiny stačí iba jeden doklad totožnosti, teda buď cestovný pas s vyznačeným vízom, alebo ukrajinský „občiansky preukaz“, na ktorom je text aj v latinke. Ako je to konkrétne v každej banke, sa rozpisujeme nižšie. Bude potrebovať aj telefónne číslo a e-mailovú adresu. Na pobočku banky je nutné dostaviť sa osobne, aby banka mohla overiť totožnosť. Založiť účet môžu iba ľudia starší ako 18 rokov.

Česká sporiteľňa – max 3000 Kč
Dokumenty na založenie účtu

Ukrajinský cestovný pas,
alebo ukrajinský občiansky preukaz (Паспорт гражданина України).
Finančný bonus

6× 500 Sk
Podmienky

Po otvorení účtu Sporiteľňa pripíše majiteľovi mesačný bonus vo výške 500 Kč, pokiaľ v rovnakom mesiaci príde na účet platba aspoň vo výške 2500 Kč. Tento bonus môže majiteľ účtu získať 6 mesiacov po sebe. Celkom teda banka zaplatí ku každému otvorenému účtu celkom 3000 Sk.

Majiteľ účtu má možnosť svoje prvé peniaze získať od Úradu práce, ktorý každému žiadateľovi poskytuje humanitárnu dávku vo výške 5000 Sk mesačne. Túto dávku môžu utečenci získať aj opakovane v ďalších mesiacoch, vždy ale musia dokladať výšku svojho príjmu.

Sporiteľňa ďalej bežcom neúčtuje prichádzajúce ani odchádzajúce platby na Ukrajinu a k dispozícii je internetbanking v angličtine. Pre komunikáciu v ukrajinčine má Sporiteľňa svojich operátorov, ktorí sa novému klientovi ozvú po tom, čo zadá svoje telefónne číslo na webovej stránke banky.

ČSOB – 2500 Kč
Dokumenty na založenie účtu

Ukrajinský cestovný pas,
alebo ukrajinský občiansky preukaz a platné vízum získané v registračnom centre (zelený dokument),
alebo ukrajinský občiansky preukaz a pohraničný registračný dokument „strpen na území“ (červený dokument).
Finančný bonus

2500 Kč jednorazovo
ČSOB má kompletné informácie pre utečencov v ukrajinčine, len internetové bankovníctvo je v češtine alebo v angličtine. Je tiež možné použiť špeciálnu telefónnu linku 800 200 290 s ukrajinskými operátormi. K novému účtu banka pridá jednorazový príspevok 2500 Kč bez toho, aby pre jeho vyplatenie boli ďalšie podmienky.

Banka nebude účtovať poplatky za výbery z bankomatov ukrajinskými kartami (negarantuje však, že výbery nespoplatní ukrajinská strana).

Komerční banka – 2000 Kč
Dokumenty na založenie účtu

Biometrický ukrajinský cestovný pas,
pečiatka cudzineckej polície s uvedenou adresou pobytu na území SR, alebo hraničná sprievodka s uvedenou adresou pobytu na území SR.
Finančný bonus

2000 Kč jednorazovo
Komerční banka poskytuje k otvorenému účtu príspevok 2000 Sk. Odchádzajúce platby na Ukrajinu sú bez poplatku. Všetky korunové platby v SR a SEPA úhrady v rámci EÚ sú tiež bez poplatku.

Raiffeisenbank – bolo 2500 Kč
Dokumenty na založenie účtu

Ukrajinský cestovný pas,
alebo ukrajinský občiansky preukaz,
alebo žiadosť o udelenie azylu, pokiaľ sa oň utečenec rozhodol požiadať.
Finančný bonus

2500 Kč jednorazovo do 22. 3. 2022
Raiffeisenbank pre založenie nového účtu požaduje iba cestovný doklad, alebo občianskeho preukazu (oboje musia byť v latinke), prípadne aj žiadosť o udelenie azylu, pokiaľ sa oň utečenec rozhodol požiadať. To je však úplne odlišný mechanizmus, než je udelenie víza za účelom strpenia.

Ak chce utečenec požiadať o azyl, musí sa odobrať do prijímacieho zariadenia pre utečencov v Zastávke pri Brne, kde absolvuje vstupné procedúry, napr. lekárske prehliadky, odber odtlačkov prstov a azylový pohovor. V Zastávke strávi približne týždeň, pokiaľ má potom zaistené ubytovanie v Českej republike. Cestovný pas je mu počas vybavovania žiadosti odobraný ministerstvom vnútra a nahrádza ho preukaz žiadateľa o azyl.

Raiffeisenbank takto udeľovala príspevok k založenému účtu vo výške 2500 Kč, ale iba do 22. marca 2022 v rámci krátkodobej akcie. V súčasnej chvíli umožňuje svojim ukrajinským klientom výbery z bankomatu na pôvodnú ukrajinskú kartu bez poplatkov a bez kurzovej prirážky. Odchádzajúce platby na Ukrajinu sú tiež bez poplatkov.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram